Bilance činnosti CTT v roce 2013

Bilance činnosti CTT v roce 2013

V průběhu let 2008 až 2013 bylo jménem UTB ve Zlíně podáno přes 250 přihlášek předmětů průmyslového vlastnictví. U vybraných předmětů byly návazně zpracovány návrhy licenčních smluv, zahájena jednání a uzavření licenčních smluv Katetr pro asistovanou reprodukci, Tractor design koncept NOVO, Způsob replikace povrchových struktur a Rukojeti nářadí.

V roce 2013 bylo jménem UTB ve Zlíně podáno 57 přihlášek a externími přihlašovateli 44 přihlášek předmětů průmyslového vlastnictví, z nichž velkým podílem byly zastoupeny přihlášky vynálezů (44), užitných (32) a průmyslových vzorů (14).

Novinkou v uplynulém roce bylo podání přihlášek ochranných známek UTB, nejvíce přihlášek průmyslových práv pocházelo z Centra polymerních systémů (29), Fakulty technologické (11), Fakulty aplikované informatiky (7), Fakulty managementu a ekonomiky (5), Fakulty multimediálních komunikací (4), Fakulty humanitních studií (1) a Univerzitního institutu (1).

I v tomto roce byly přihlášeny předměty průmyslového vlastnictví s význačným aplikačním potenciálem: tým doc. Soni Rusnákové (Sestava formy pro vakuové lisování dílců z polymerních kompozitů a Přítlačná membrána pro vakuové lisování dílců z polymerních kompozitů), tým doc. Petra Hlaváčka (Obuv se speciální mezipodešví a Zařízení ke snímání trojrozměrného tvaru pracovní části hřbetu koně), tým doc. Vratislava Kozáka (Univerzální provozně-experimentální šnekový hřídel pro vytlačování směsí), tým doc. Petra Briše (Vodní motor), týmy prof. Pavla Škarky (Univerzální háček, Led svítidlo, Držák křovinořezu, Stojánek na knihu, Dóza na ovoce, Dětský stůl a Nádoby na potravinářské výrobky) a tým Ing. Miroslava Janíčka (Zařízení pro povrchovou úpravu plazmatem generovaným za normálního tlaku) , tým Mgr. Zdeňka Melichárka (Volnočasové aktivity handicap), tým M. A. Vladimíra Kovaříka (Skládací stolek, Tašky na lahve a Obal na pastelky), tým MgA. Václava Skácela (obal na kuličky) a tým RNDr. Dalibora Dastycha (Sběrná nádoba – přídavné zařízení k promývačce kyvet)“.

Jednotlivé přihlášky předmětů průmyslového vlastnictví jsou technická řešení z oblasti zpracování plastů a kompozitů, potravinářství, obuvnictví, laboratorních a zkušebních zařízení, dále designů osvětlení,  nádob na potraviny, bytových doplňků a drátěného programu.

Díky zapojení pracovníků CTT do projektu OP VaVpI „Rozvoj CTT na UTB ve Zlíně“ byly na jednotlivých fakultách realizovány workshopy a semináře se zaměřením na oblast autorských práv, oblast ochrany technických řešení formou patentů a užitných a průmyslových vzorů, dále také semináře věnující se problematice ochrany obchodního tajemství a know-how nebo semináře se zaměřením na praktické příklady a úskalí při provádění patentových rešerší a analýz. CTT bude v těchto aktivitách pokračovat i v roce 2014. V případě zájmu se neváhejte obrátit na Bc. Přemysla Strážnického (straznicky@uni.utb.cz , více informací na http://isctt.utb.cz/ ).

V posledním roce se také výrazně zvýšil počet realizovaných výzkumných projektů se zástupci firem. CTT v těchto případech hraje klíčovou roli v oblasti smluvního ošetření vzniklé spolupráce. Jedná se především o zpracování smluv o společném výzkumu, předlicenční a licenční smlouvy, smlouvy o smlouvě budoucí atd. Pozornost je nutno věnovat jasnému vymezení vlastnických vztahů, nakládaní s dosaženými výsledky a stanovení správné výše licenčních poplatků se zohledněním všech nákladů spojených s daným výsledkem.

Bilance 2013 ke stažení zde

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je ctt. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.