Patent US 9,339,084 Systém predikce doby bezpečného nošení nově pořízené obuvi u dětí

Patent US 9,339,084, udělený patentovým úřadem USA Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, má  název (v ČJ)    „Systém predikce doby bezpečného nošení nově pořízené obuvi u dětí a datum přihlášení 31.1.2011.

Vynález chráněný tímto patentem se týká systému predikce doby bezpečného nošení nově pořízené obuvi u dětí bez rizika poškození jejich rostoucích nohou. Tento systém je přímo aplikovatelný v prodejnách obuvi (u jejich počítačových pokladen). Systém obsahuje vstupní modul měření délky nohy a vložení informace o věku dítěte, na něj navazující predikční modul růstu dětské nohy s implementovanými zákonitostmi růstu, případně i se zahrnutými genetickými a lokálními vlivy, propojený s komparativním a inferenčním modulem stanovení predikovaného průběhu růstu délky nohy daného dítěte, na který pak navazuje výstupní modul určení data nejbližší nutné výměny velikosti obuvi u tohoto dítěte. V podstatě se tedy jedná o počítačový (expertní) systém, který je schopen na základě růstového modelu dětské nohy predikovat (prognózovat) dobu, po kterou může dítě bezpečně nosit právě pořizovanou novou obuv bez negativních vlivů na jeho rostoucí nohu.

Z dalších patentů a chráněných řešení, na nichž pracoval autor tohoto patentu doc. Ing. Petr Hlaváček, CSc., je možno jmenovat český patent č. 303334 o názvuZařízení pro měření obvodové deformace stlačitelných těles, zejména chodidel, v závislosti na zatížení“, nebo „Obuv se speciální mezipodešví“ (speciální obuv pro diabetiky), chráněná užitným vzorem CZ 25838, kde běží i patentová přihláška, která je těsně před udělením patentu. Zajímavým řešením s poněkud odlišným zaměřením je dále „Zařízení ke snímání trojrozměrného tvaru pracovní části hřbetu koně“, chráněné užitným vzorem CZ 25428.

 Doc. Ing. Petr Hlaváček, CSc., patřil mezi přední světové obuvnické experty. Byl také šéfem týmu, který vyrobil takzvané Ötziho boty pojmenované podle mumie zmíněného pravěkého lovce z mladší doby kamenné. Ta se našla v Ötztalských Alpách. Boty jsou replikou obuvi, kterou lovci nosili.

V roce 2005 získal v Tunisku prestižní vědecké ocenění Mezinárodní asociace obuvnických techniků (UITIC). Odborníci ocenili jeho práci pro technologický rozvoj obuvnického průmyslu. Od stejného roku pracoval na výzkumu obuvi terakotové armády. Tisícihlavá armáda a mauzoleum prvního císaře dynastie Čchin jsou jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů Číny, jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Vědecký tým zlínské univerzity v čele s Hlaváčkem vyrobil repliku obuvi, která se na nohách soch hliněných vojáků nachází. Hlaváček zkoumal obuv soch vojáků prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuanga přímo v Číně u města Sian. Armáda císaře vládnoucího od roku 221 do roku 210 před naším letopočtem byla zřejmě první asijskou pravidelně obouvanou armádou. Hlaváček popsal dva základní typy obuvi, které se na nohou soch vyskytují.

Zpracovali: Ing. Jan Görig, Ing. Dana Kreizlová

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je ctt. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.