Metodiku hodnocení výzkumných organizací od roku 2017, která přinese zásadní změnu stávajícího systému, schválila na svém zasedání Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).
„Panuje shoda mezi všemi klíčovými aktéry vědeckovýzkumného prostředí, že je nutná změna stávajícího systému hodnocení výzkumných organizací, který dosud oceňoval především kvantitu výsledků výzkumu. Jsem přesvědčen, že nové zásady hodnocení povedou k efektivnějšímu a transparentnějšímu rozdělování veřejných peněz do české vědy, k ocenění kvality a také přispějí ke zvýšení odpovědnosti jednotlivých aktérů celého systému,“ řekl k jednání místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.
Radou schválený materiál je výsledkem intenzívních jednání se zástupci hlavních aktérů (segmentů) vědeckovýzkumného prostředí, tedy vysokých škol, ústavů Akademie věd ČR a rezortních výzkumných organizací a organizací průmyslového výzkumu.
Hodnocení bude RVVI provádět ve spolupráci s těmito institucemi. Nový kvalitativní systém hodnocení odpovídá mezinárodním standardům. Do hodnocení výzkumných organizací budou postupně zapojováni také zahraniční odborníci.
Mezi příklady zásadních zněn, které nová metodika přinese, je oddělené hodnocení základního a aplikovaného výzkumu nebo změny financování výzkumných organizací směrem k větší finanční jistotě jejich rozvoje. Rada vlády totiž poprvé schválila pro poskytovatele fixaci finančních prostředků dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací (RVO) na tříleté období (2017 – 2019).
Nový systém hodnocení bude zaváděn postupně v následujících třech letech, kdy proběhne pravidelné každoroční hodnocení výzkumných organizací. Od roku 2020 pak bude probíhat pravidelné, cyklické a plné hodnocení s periodou opakování každých 5 let.
Schválený materiál teď poputuje do meziresortního připomínkového řízení a poté bude předložen vládě.
Převzato: http://www.vyzkum.cz/FrontAktualita.aspx?aktualita=793011