V průběhu let 2008 až 2012 bylo jménem UTB ve Zlíně podáno téměř 200 přihlášek předmětů průmyslového vlastnictví. U vybraných předmětů byly návazně zpracovány návrhy licenčních smluv, zahájena jednání a uzavření licenčních smluv Katetr pro asistovanou reprodukci a Tractor design koncept NOVO.
V roce 2012 bylo jménem UTB ve Zlíně podáno 69 a externími přihlašovateli 52 přihlášek předmětů průmyslového vlastnictví, z nichž velkým podílem byly zastoupeny přihlášky užitných a průmyslových vzorů.
Novinkou v uplynulém roce bylo, že se do procesu přihlášek průmyslových práv zapojila i Fakulta humanitních studií ve spolupráci s Fakultou managementu a ekonomiky, nejvíce přihlášek průmyslových práv pocházelo z Centra polymerních systémů (21), Fakulty multime-diálních komunikací (19), Fakulty technologické (14) ((, Fakulty managementu a ekonomiky (7), Fakulty aplikované informatiky (7) a Fakulty humanitních studií (1).))
I v tomto roce byly přihlášeny předměty průmyslového vlastnictví s význačným aplikačním potenciálem: tým doc. Vladimíra Sedlaříka (Polymerní kompozice s ko-kontinuální strukturou, zejména k přípravě implantátů se zvýšenou biokompatibilitou a Antimikrobiální komponenta a její použití) a tým doc. Vladimíra Pavlínka (Magnetoreologické suspenze se zvýšenou oxidační a chemickou stabilitou), tým doc. Iva Kuřitky (Multikomponentní antimikrobiální přísada, zejména plastových směsí) a tým Ing. Antonína Minaříka, Ph.D. (Zařízení pro zjišťování a dávkování počtu kusů výrobků, zejména asymetrických polymerních součástek) z Centra polymerních systémů, tým doc. Vratislava Kozáka (Zařízení k prodloužení skladovatelnosti nakrájené zeleniny a/nebo ovoce v čerstvém nebo konzervovaném stavu; Modifikovaný včelí med; Slazený mražený mléčný výrobek a zařízení pro jeho výrobu) z Ústavu managementu a marketingu a Ústavu jazyků (FAME a FHS), doc. František Hruška (Zařízení pro modelové generování a měření magnetického pole) z Ústavu elektroniky a měření (FAI), tým doc. Petra Slobodiana (Vysoce elastický plošný senzor určený k detekci tahové deformace) z Centra polymerních materiálů (FT a CPS), tým prof. Pavla Škarky (Dětské odrážedlo; Dětská obuv na ruce pro handicapované osoby; Věšáky na nářadí; Židle; Počítačová klávesnice; Svítidlo; Komunikační zařízení) z Ústavu prostorového a produktového designu (FMK a CPS), tým Ing. Zdeňka Holíka (Zařízení pro zkoušku hořlavosti žhavou smyčkou), tým Ing. Kamila Kyase (Zařízení k dělení měkčených a elastických materiálů) a Ing. Josef Hrdina (Nástroj na otvory) z Ústavu výrobního inženýrství (FT), tým Mgr. art. Ivana Pecháčka (Didaktická hračka – Rybičky; Vzorkovník; Didaktická hračka – Afrika; Obal na buvolí kost pro psy; Recyklovatelný obal; Pultový stojan; Podložka pod počítač; Ekologický obal na BIO produkty) z Ústavu vizuální tvorby (FMK), tým Mgr. Zdeňka Melichárka (Handicap pro volný čas) z Ústavu tělesné výchovy (FAME).
Jednotlivé přihlášky předmětů průmyslového vlastnictví jsou technická řešení z oblasti potravinářství, zdravotnictví, laboratorních a zkušebních zařízení, dále designů osvětlení, obuvi, učebních pomůcek, recyklovatelných obalů, nástroje na otvory a bytových doplňků.