Prof. Kolomazník získal prestižní cenu Česká hlava

Držitelem jedné z cen 13. ročníku soutěže Česká hlava se stal prof. Karel Kolomazník, vědec a pedagog Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Cenu Invence za přírodní vědy si převzal 27. listopadu 2014 v Praze. Česká hlava je nejvyšším oceněním za vědu, výzkum a inovace udělovaným v České republice.

Prof. Kolomazník svůj celoživotní výzkum věnoval zpracovávání odpadů z kožedělného průmyslu. Vstupní surovinou jeho revolučního procesu na zpracování tukových odpadů je mázdra – koželužský tuk.

„Mázdra je směs podkožního vaziva a tuku, jehož obsah bývá kolem 60-70%. Vyvinul jsem postup, který odděluje bílkovinu od tuku. Bílkovina se zpracovává na kvalitní želatinu, tuk na bionaftu, popisuje prof. Kolomazník. Výsledky jeho výzkumu byly uplatněny v koželužnách Argentiny, Brazílie, Mexika, USA, Kanady, zemí EU i v Indii. Jeho technologie také využívají velké obuvnické firmy jako NIKE (Vietnam) a ECCO (Nizozemsko).

Vítěznou sošku si prof. Kolomazník spolu s ostatními nejlepšími českými osobnostmi vědy a techniky převzal na slavnostním galavečeru v pražském Národním domě na Vinohradech dne 27.11.2014. Záznam z tohoto slavnostního galavečera odvysílá Česká televize v sobotu 6.12 2014 ve 21:35 hod. na ČT2. Večer moderuje Jakub Železný, patrony cen jsou Jiří Menzel, Kateřina Neumannová a další, o hudební doprovod se postaralo Kvarteto Martinů.

zdroj: http://www.utb.cz/o-univerzite/prof-kolomaznik-ziskal-prestizni-cenu-ceska-hlava

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je ctt. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.