-

Portfolio UTB

Chráněné designy UTB najdete zde

Ochranné známky UTB najdete zde

Community Designs TBU

Video Harfii – Harfa, která hraje i bez strun (chráněný design UTB) zde/here Community Design TBU in video

Chráněná technická řešení zde/here Patents and Utility Models


  1. Kontaktní flexibilní teplotní senzor
    UVZ, 006/22
    Technické řešení se týká kontaktního flexibilního senzoru pro měření teploty na vnějších či vnitřních plochách těles, při nichž se poloha či geometrie analyzovaného objektu mění v čase z důvodu působící vnější síly.
  2. Deskové hry
    PVZ, 012/22
    Edukační balíček her „Nezapomeň na nohy“ se věnuje problematice nohou, popisuje jejich funkci, jak o ně pečovat, jak se obouvat a tematicky navazuje na ilustrovanou knihu „Nezapomeň na nohy“. Motivací pro vývoj a komercializaci výstupů – balíčku her s touto tématikou byl fakt, že se jedná o současný populační problém české společnosti. V České republice je onemocnění pohybového aparátu dospělých druhou nejčastější příčinou dlouhodobých pracovních neschopností a představují 18 % všech případů pracovní neschopnosti s průměrnou délkou nemoci 2 měsíce. Průměrná ošetřovací doba při hospitalizaci patří k nejdelším, přitom průměrný věk je cca 50 let. (Zdroj dat ÚZIS). Příčiny tohoto stavu je třeba hledat již v dětství, kdy se vlivem nesprávného zatížení pohybového aparátu rozvíjí svalová nerovnováha, která vede k poruše držení těla“.
  3. Biopolymerní hydrogel na bázi kyselé syrovátky pro agrotechnické aplikace
    UVZ, 015/22
    Technické řešení se týká biopolymerního absorpčního materiálu ve formě hydrogelu, nebo xerogelu na bázi kyselé syrovátky pro agrotechnické aplikace za účelem zvýšení retence vody v půdě.
  4. Kapalné listové hnojivo s biostimulačním účinkem na bázi nízkomolárního bílkovinného hydrolyzátu směsných kolagenních odpadů
    UVZ, 014/22
    Technické řešení se týká kapalného listového hnojiva s biostimulačním účinkem na bázi nízkomolárního enzymového hydrolyzátu z odpadních kolagenních produktů.
  5. Kapalné listové hnojivo s biostimulačním účinkem na bázi bílkovinného hydrolyzátu směsných kolagenních odpadů
    UVZ, 013/22
    Technické řešení se týká kapalného listového hnojiva s biostimulačním účinkem na bázi enzymového hydrolyzátu z odpadních kolagenních produktů.
  6. Filtrační systém pro úpravu pitné vody se zvýšenou schopností odstraňovat stopové kontaminanty
    UVZ, 011/22
    Technické řešení se týká filtračního systému na úpravu pitné vody se zvýšenou schopností odstraňovat stopové kontaminanty, především u konečného spotřebitele. Filtrační systém je využitelný zejména v domácnostech a menších provozech.
  7. Preparát pro zlepšení zádrže vody v půdě s využitím permeátu jako odpadní látky z ultrafiltrace syrovátky nebo mléka
    UVZ, 009/22
    Technické řešení se týká složení preparátu ve formě hydrogelu nebo xerogelu na bázi karboxymetylcelulózy, s využitím odpadní látky permeátu z ultrafiltrace syrovátky, včetně kyselé, nebo mléka, za použití síťovadel, případně plnidla ve formě drcené slámy, rašeliny, nebo jiného 10 organického vláknitého materiálu, případně minerálního doplňku, jako hnojiva a případně konzervačního činidla. Preparát se vyznačuje vysokou schopností vázat a uvolňovat vodu, a tím zlepšuje vlastnosti půdy pro pěstování rostlin.
  8. Biologicky rozložitelná polymerní kompozice kompozitního charakteru
    UVZ, 010/22
    Technické řešení se týká biologicky rozložitelné polymerní kompozice kompozitního charakteru obsahující rostlinné odpadní suroviny zemědělské produkce (jako plevy, tráva, oplodí…) a biodegradabilní polymer a kraftový papír v podobě nezpracovaných druhotných produktů z výroby obalových materiálů. Konečné využití biologicky rozložitelné polymerní kompozice je 10 cíleno na pěstitelské aplikace, především v podobě květináčů nebo sadbovačů vhodných pro předpěstování rostlin ze semene, dopěstování sazenic a následnou přímou výsadbu do půdy s rostlinou nebo likvidace v průmyslové kompostárně.
  9. Obrázkové knihy
    PVZ, 004/22
    Motivací pro vývoj a komercializaci výstupů s touto tématikou byl fakt, že se jedná o současný populační problém české společnosti. V České republice je onemocnění pohybového aparátu dospělých druhou nejčastější příčinou dlouhodobých pracovních neschopností a představují 18 % všech případů pracovní neschopnosti s průměrnou délkou nemoci 2 měsíce. Průměrná ošetřovací doba při hospitalizaci patří k nejdelším, přitom průměrný věk je cca 50 let. (Zdroj dat ÚZIS). Příčiny tohoto stavu je třeba hledat již v dětství, kdy se vlivem nesprávného zatížení pohybového aparátu rozvíjí svalová nerovnováha, která vede k poruše držení těla“ (http://www.szu.cz/tema/prevence/pohybovy-aparat). Druhým motivačním prvkem byla jedinečnost zpracování jak po obsahové stránce (v této podobě téma ještě nebylo zpracováno), tak i z pohledu interaktivity, tzn. řešení přináší inovativnost ve formě zpracování interaktivní edukační knížky s využitím animací, videocviků a manuálu které jsou přístupné s využitím QR kódu.
  10. Mobilní multifunkční zařízení s ochrannými prvky
    UVZ, 003/22
    Technické řešení se týká mobilního multifunkčního zařízení s ochrannými prvky ke kompletní údržbě a regeneraci kapacity olověných akumulátorů. Toto zařízení je sekundárně využitelné jako nouzové osvětlení a dále také k testování elektrických obvodů a k napájení spotřebičů regulovatelným záložním zdrojem napětí.