Soutěž Nejlepší podnikatelský záměr 2013

Cesta k prvnímu milionu – polštářky, monitoring mobilních zařízení či stroj pro výrobu rýn

Celkem osm cen udělila porota v aktuálním šestém ročníku odborně-kreativní soutěže Nejlepší podnikatelský záměr. Posuzovala přitom desítky podrobně rozpracovaných nápadů. Kromě cenné zpětné vazby od odborníků usilovali soutěžící o šanci získat finanční podporu pro svůj záměr a roční bezplatný nájem v podnikatelském inkubátoru ve Zlíně či v Holešově. Ocenění soutěžící získali celkem ceny v hodnotě 130 000 Kč. Vyhlášení výsledků soutěže s podtitulem Můj první milion se konalo 23. dubna 2013 v klubu Star FLIP ve Zlíně.

„Těší nás vzrůstající zájem o soutěž. Letos jsme se zabývali 57 projekty, na kterých pracovalo celkem 87 soutěžících. Rozděleni byli do dvou kategorií. Jedna byla určena pro studenty středních škol, druhá pak pro vysokoškoláky a veřejnost,“ uvedla Daniela Sobieská, ředitelka pořádajícího Technologického inovačního centra.

V kategorii vysokých škol a veřejnosti zvítězil projekt s názvem LocMonitor, předložený studentem Fakulty multimediálních komunikací Univerzity T. Bati ve Zlíně Bc. Janem Habichem. „V roce 2011 mne s poptávkou digitálního řešení oslovila jedna z firem, která potřebovala aplikaci, prostřednictvím které by bylo možné zjišťovat polohu terénních obchodních zástupců, jejichž produktivita byla v té době problematická. Náklady byly pro firmu příliš vysoké, proto od realizace upustila. Myšlenka řešení tohoto problému však zůstala,“ popsal autor impulz k vytvoření systému pro monitoring polohy firemních mobilních zařízení prostřednictvím vyvinuté aplikace.

Druhé místo přisoudila porota zámečnické dílně Ing. Jakuba Vašíře. Jeho záměrem je vybudovat zámečnickou dílnu, jejíž činnost bude zaměřena mimo jiné na zakázkovou výrobu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP).

Třetí místo získal student Fakulty multimediálních komunikací Univerzity T. Bati ve Zlíně Jan Valuštík s aplikací Futurello. „Znáte ten pocit, když najdete krabici od bot plnou starých vzpomínek? Tak Futurello je mnohem lepší,“ říká autor. Futurello je mobilní aplikace, která vám umožní poslat si vzpomínku do budoucnosti. Stačí nahrát video pomocí mobilního telefonu a odeslat ji. Systém Futurello vám ji pak doručí emailem třeba až za 10 let.

Speciální cenu v soutěži za nejlepší technický nápad či technologický postup obdržel student Fakulty technologické Univerzity T. Bati ve Zlíně Lukáš Jašek za návrh stroje pro výrobu rýn. Ten umožní snížit čas nutný pro výrobu až šestinásobně.

V kategorii Středních škol porotu nejvíce zaujal nápad Lenky Zábojníkové ze Střední průmyslové školy Zlín. V nevyužité budově v místě svého bydliště plánuje výrobu polštářků ve tvaru podkovy, které usnadňují delší cestování. Druhé místo získal projekt pubSELF rozpracovaný Jiřím KarpjákemDomikem Burou z Obchodní akademie Valašské Meziříčí. Chtějí vytvořit komplexní interaktivní platformu pro šíření elektronických knih. Autorům nabídne nástroje pro publikaci a marketing svých knih, čtenáři získají jednoduché a rychlé řešení nákupu elektronických knih a přístup k dalším službám. Bronzová příčka patří psí školce Happy Pet, za kterou stojí Markéta Vašíčková a Zuzana Kachtíková ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka Vsetín. Tuto školu pak porotci ocenili za příkladnou podporu podnikatelského myšlení u svých studentů.

Jedním z hlavních cílů soutěže Nejlepší podnikatelský záměr je vytváření podmínek pro rozvíjení podnikatelského ducha a podnikatelského vzdělávání ve Zlínském kraji. V rámci soutěže proto Technologické inovační centrum připravilo pro studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a veřejnost tradičně sérii čtyř workshopů s názvem Začni podnikat, změň svou budoucnost.  Účastníci workshopu získali informace o problematice sestavování podnikatelských plánů, budování leadershipu, budoucnosti podnikání v České republice, podpory podnikání ve Zlínském kraji formou podnikatelských inkubátorů a možnosti financování začátku podnikání. „Na každém workshopu vystoupil zajímavý host nebo zkušený podnikatel, který předával posluchačům své zkušenosti a znalosti,“ poznamenala Daniela Sobieská.

Technologické inovační centrum zároveň provozuje klubu Start-up 23. Platforma slouží pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Cílem klubu je vzdělávat budoucí a stávající podnikatele, budovat kontakty a neformální vazby.

Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen web www.startpodnikani.cz. Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti či obchodní společnosti. Na webu jsou k dispozici rovněž vyčerpávající informace o inovační infrastruktuře ve Zlínském kraji, kterou tvoří především několik podnikatelských inkubátorů a vědeckotechnických parků.

„S účastníky soutěže, kteří mají zájem svůj záměr realizovat, bude dále pracováno, budou jim poskytnuty konzultace a pomoc při rozjezdu podnikání“ doplnila Daniela Sobieská

Nejlepší podnikatelské záměry studenů vysokých škol budou také nominovány do celostátní soutěže o nejlepší podnikatelský záměr roku 2013, která realizuje společnost vědeckotechnických parků CŘ v rámci projektu SPINNET.

Pořadatel soutěže

  • Technologické inovační centrum s.r.o.
    Vavrečkova 5262, budova 23
    760 01 Zlín
  • Zlínský kraj

Partneři soutěže

  • Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje
  • HEXXA.CZ, s.r.o.
  • BLUE 88, a.s. – portál Slevíci.cz
  • INSPECTUM, a.s.
  • Allegro Group CZ, s.r.o. – portál Aukro.cz
  • Austin Detonator, s.r.o.
  • Sběrné Suroviny UH, s.r.o.
  • Agentura pro podporu podnikání a investic CZECHINVEST
  • Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
  • Junior Achievement Česká republika
  • Inovační infrastruktura Zlínského kraje

 Manažer soutěže

Bc. Daniel Vaněk

vanek@ticzlin.cz, tel.: 734 443 879

www.startpodnikani.cz

www.mujprvnimilion.cz

IMG_8109 IMG_8120 IMG_8283 IMG_8326

Komentáře nejsou povoleny.