Jedenáct nejzajímavějších projektů české vědy a výzkumu se letos utkalo ve finále o titul vítěze prestižní soutěže Transfera Technology Day 2024. Tato událost, organizovaná národním spolkem Transfera.cz, každoročně propojuje akademický svět s komerční sférou a napomáhá realizaci inovativních myšlenek v praxi.
„Z Univerzity Tomáše Bati se letos dostal do finále projekt Transparentní fólie pro antimikrobiální ochranu dotykových displejů, které vyvíjí vědci z Centra polymerních systémů,“ uvádí Ing. Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií UTB ve Zlíně. „Jsme rádi, že se daří propojovat českou vědu a technologie s byznysovou komunitou, a vytvářet tak vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci“.
„Tato fólie díky svým unikátním vlastnostem udrží svůj povrch čistý a zabrání bakteriím a virům, aby se množily a dále šířily. K samočistícímu účinku bude stačit běžné denní nebo zářivkové světlo,“ sděluje ředitel Centra polymerních systémů zlínské univerzity a řešitel projektu prof. Vladimír Sedlařík.
S dotykovými obrazovkami přijdou lidé do kontaktu několikrát denně. Ať už v zaměstnání při obsluze strojů a zařízení, ve školách, u samoobslužných pokladen a terminálů či v restauracích. Během dotyku se uživatel setkává se značným množstvím virů i bakterií. Nová speciální fólie tak může uživatele velmi dobře ochránit.
„Naším cílem je snížit riziko přenosu bakterií a virů mezi lidmi, a tím zvýšit bezpečnost používání dotykových obrazovek na veřejných místech,“ říká Libor Vošický, zakladatel společnosti FORTE Sinteractive s.r.o., která s Centrem polymerních systémů na výzkumu spolupracuje. Největšími benefity fólie je jednoduchost její aplikace, prakticky neomezená použitelnost a nenáročnost. Jedinou podmínkou správného fungování je totiž dostatek světla.
Hlavní význam fólie spočívá právě ve výrazném snížení rizika přenosu nežádoucích látek. „Nespornou výhodou těchto fólií je, že působí na základě fyzikálního jevu. Nejedná se tedy o uvolňování dalších chemických látek, které nyní při zvýšeném používání dezinfekčních prostředků na člověka působí,“ dodává vědkyně a řešitelka projektu dr. Martina Pummerová.
Na tomto unikátním projektu pracuje zlínské Centrum polymerních systémů společně s průmyslovým partnerem společností FORTES interactive, dále společností Synpo a Fakultou chemickou VUT v Brně.
Spolek Transfera.cz, který TT DAY organizuje od roku 2020, podporuje propojování vědeckovýzkumných institucí a komerční sféry. Jeho databáze technologií slouží jako cenný zdroj pro investory i podnikatele hledající nové příležitosti pro své rozvojové záměry či investice. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně je členem spolku Transfera.cz prostřednictvím Centra transferu technologií UTB.