Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně vzniká unikátní Centrum výzkumu obouvání

Vznikem Centra výzkumu obouvání se tak naplňuje vize profesora Petra Sáhy, který o návrat obuvnictví do Zlína usiluje již několik let. „Mělo by se jednat o výzkumnou jednotku s celosvětovou působností pro výzkum a testování obuvnických materiálů, technologií a designu. Široké spektrum služeb budeme nabízet nejenom celosvětově známým obuvnickým značkám, ale třeba i začínajícím podnikatelům v této oblasti,“ přiblížil Petr Sáha, který za založením tohoto centra stojí.

Centrum výzkumu obouvání je začleněno do Univerzitního institutu, který už dlouhodobě intenzivně spolupracuje s firmou Baťa. Konkrétně dělá výzkum a testuje materiály a obuv v Centru polymerních systémů. Blíží se doba, kdy klasické technologie budou nahrazeny high-tech výrobou, která bude individuálně respektovat přání zákazníků.

Věnovat se obuvi komplexně pod jednou střechou umožní v Centru výzkumu obouvání také nově akreditovaná Obuvnická zkušební laboratoř, díky které je možné zkoušet fyzikálně – mechanické vlastnosti obuvnických materiálů a výrobků.

„Jsme schopni posoudit, jestli se materiál hodí nebo nehodí na pokročilou obuv. Také například zkoušíme vhodnost povrchové úpravy obuvních materiálů z pohledu odolnosti vůči opakovanému ohybu, a to jak za běžných teplot, tak také teplot až do mínus 25 stupňů Celsia,“ řekl Luděk Suchomel, technolog centra s více než třicetiletou praxí ve zkušebnictví.
„Máme tady také stroje, které hodnotí i hygienické vlastnosti obuvi. To znamená propustnost vodní páry, což je důležité zejména pro zimní obuv a luxusní pracovní obuv, která slouží například požárníkům, vojákům a jednotkám speciálních služeb,“ doplnila Jarmila Roubínková, technoložka Obuvnické zkušební laboratoře.

Už nyní zaměstnává centrum mladé vědce spolu se zkušenými technology. Propojuje se tak vědecko-výzkumná práce s praxí. Přenos získaných poznatků z oblasti základního výzkumu do praxe je v rámci univerzity zajišťován prostřednictvím Centra transferu technologií (CTT).

Nově vzniklé obuvnické centrum bude nabízet také příležitosti k řešení projektů zaměřených na design a konstrukci obuvi.

„Zabýváme se novými recepturami pro pryžovou obuv, zajímá nás zdravé obouvání dětí, připravujeme filamenty pro 3D tisk podešví, ke svému závěru se blíží tzv. chytrá bota, našli jsme využití magnetického hydrogelu ve vložce obuvi. Těch zajímavých projektů je hodně a jsem velmi rád, že budou přibývat,“ uzavřel Petr Sáha.

O významu nově vzniklého centra hovoří také fakt, že pozvání na slavnostní otevření přijala celá řada hostů z řad českých i zahraničních firem a veřejnoprávních institucí. Akci si nenechají ujít ani členové rodiny Baťa, kteří zlínskou univerzitu podporují od jejího založení.

Zdroj: http://zlin.cz/535240n-ve-zline-vznikne-unikatni-centrum-vyzkumu-obouvani

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace UTB a jeho autorem je ctt. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.